Робіть життя простіше….
Консультація та замовлення:
Home Словник віконних термінів
A
Армувальний профіль
сталевий підсилювальний елемент, що знаходиться всередині ПВХ-профілю і надає жорсткості віконній конструкції.
Артикул профілю
буквено-цифрове позначення конкретної конструкції профілю, що входить до профільної системи, яке встановлюється в технічній документації.
Армоване скло
Це скло з металевою сіткою. Використовується як пожежостійке скло, що утворює перепону диму і гарячим газам, може тріснути, але арматура утримає скло на місці.
В
Відлив
Плоский і широкий профіль, що встановлюється зовні вікна і призначений для відведення дощової води від вікна.
Віконна палітурка
Конструкція, що складається з брусків стулки, призначена для членування поля скління з метою його зміцнення або декоративного оформлення.
Вогнестійкість
Здатність конструкцій і виробів протягом певного часу витримувати без руйнування вплив високих температур.
Вогнетривкість
Здатність матеріалів витримувати без руйнування вплив високих (не нижче 1580 градусів за Цельсієм) температур.
Вікно
Елемент стінової або покрівельної конструкції, що складається з віконного прорізу з укосами, віконного блоку, системи ущільнення монтажних швів, підвіконної дошки, деталей відливу і облицювань. Призначений для сполучення внутрішніх приміщень з навколишнім простором, природного освітлення приміщень, їх вентиляції, захисту від атмосферних шумових впливів.
Віконна рама
1) світлопрозора конструкція зі складним палітуркою, що застосовується, як правило, для скління веранд;
2) багатоярусна віконна конструкція, що складається зі стійок, ригелів, перекладин тощо, в осередку якої встановлюють склопакети, стулки, коробки, віконні блоки.
Віконний блок
Світлопрозора частина вікна; виріб, призначений для природного освітлення приміщення, його вентиляції та захисту від атмосферних і шумових впливів. Віконний блок складається зі складальних одиниць: коробки і стулкових елементів, вбудованих систем провітрювання. Може містити в собі додаткові елементи: жалюзі, віконниці тощо.
Віконний отвір
Отвір у стіні (покрівлі) для монтажу одного або декількох віконних блоків, конструкція якого передбачає також установку монтажного ущільнення, укосів, відливів, підвіконної дошки.
Висота профілю
Найбільший розмір поперечного перерізу профілю в напрямку, перпендикулярному ширині профілю.
Вологість
Величина, що показує відносний (рідше абсолютний) вміст вологи в матеріалі, визначений відносно маси сухого Матеріалу, виражений у відсотках.
Водопроникність
Властивість конструкції віконного блоку пропускати дощову воду за певної (критичної) різниці тиску повітря на його зовнішніх і внутрішніх поверхнях.
Водовідвідні канали
Канали, профрезеровані в ПВХ-профілях для виведення назовні вікна конденсату і води, що скупчуються у фальцевих зонах рами і стулки.
Г
Головний профіль
Профіль, який виконує функцію міцності як складова частина віконних, балконних і дверних конструкцій (профілі коробок, стулок, імпостів і, в окремих випадках, штульпові, з’єднувальні та розширювальні профілі).
Горбилька
Профіль, призначений для членування полів скління стулок.
Газонаповнення
Заповнення простору між стеклами в склопакеті різними видами газів для надання склопакету підвищених теплофізичних і звукоізоляційних властивостей.
Глухе скління
Вікно, що не має відкривання.
Д
Декоративна накладка (помилкова горбилька)
Накладний декоративний профіль, що наклеюється на скло або склопакет з внутрішньої і зовнішньої сторони і утворює несправжню палітурку (фальш-палітурку).
Добірний профіль
Профіль, який не виконує функцію міцності як складова частина віконних, балконних і дверних конструкцій (з’єднувальні, розширювальні та штульпові профілі, штапики, відливи, лиштви, декоративні накладки, деталі декоративних палітурок та ін.).
Довговічність
Характеристика виробів, що визначає їхню здатність зберігати експлуатаційні якості протягом заданого терміну, підтверджена результатами лабораторних випробувань і виражена в умовних роках експлуатації (терміну служби).
Донний профіль (мауерлат)
Підставний профіль, що полегшує монтаж підвіконь і відливів.
Деревоалюмінієвий віконний блок
Конструкція, що містить рамкові елементи з деревини та алюмінієвих сплавів, характеристики міцності яких враховують у розрахунках на опір експлуатаційним навантаженням.
Дерев’яний віконний блок з алюмінієвим облицюванням
Конструкція, що складається з дерев’яних рамкових елементів, зовнішні поверхні яких захищені від атмосферного впливу накладними деталями з алюмінієвих сплавів.
Дистанційна рамка (спейсер)
Тонка порожниста рамка між стеклами склопакета, що йде по його периметру. Товщина спейсера дає змогу варіювати товщину склопакета. Дистанційні рамки випускаються різних розмірів з кроком 2 мм. Усередині спейсера міститься спеціальна речовина – вологопоглинач. Дистанційні рамки зазвичай виготовляють з алюмінію. З точки зору теплопровідності оптимальні легкі пластикові рамки, що з’явилися останнім часом.
Дорнмас
Відстань від фальца стулки до центру отвору під ручку
Доводчик
Виріб, призначений для плавного закривання дверей.
Двокамерний склопакет
Склопакет, що складається з трьох стекол, розділених двома рядами дистанційних рамок.
Е
Екструзія
Формування виробів шляхом видавлювання матеріалу через матрицю з отвором відповідного перерізу.
Екструдер
Установка, призначена для виробництва ПВХ профілів методом екструзії.
З
Загартоване скло
Скло, у якого шляхом хімічної або термічної обробки підвищується порівняно зі звичайним склом міцність до ударів і перепадів температури. При руйнуванні розпадається на маленькі безпечні осколки.
Звукоізоляція
Послаблення звукових коливань під час передачі через огорожу. На звукоізоляцію вікна впливають: кількість і товщина стекол, ширина повітряних камер між ними, кількість камер у профілі, щільність притвору стулок.
Зовнішнє ущільнення
Система ущільнення рами і стулки, що має два контури ущільнення, один з яких встановлено в наплаві рами, а інший – у наплаві стулки.
І
Імпост
Профіль коробки, що служить для притвору стулок і навішування стулок у трьох і більше стулкових вікнах.
К
Камера
Замкнута внутрішня порожнина (система порожнин)ПВХ
рофіля, розташована перпендикулярно напрямку теплового потоку. Камера може складатися з низки підкамер, розділених перегородками.
Комбінація профілів
Вузли з’єднання сполучених профілів (наприклад, профіль коробки – профіль стулки зі штапиком), що визначають основні технічні параметри профільної системи.
Коробка
Складальна одиниця віконного або дверного блоку рамкової конструкції, призначена для навішування стулок або полотен, нерухомо закріплюється до стінок віконного або дверного отвору.
Корозія
Процес руйнування матеріалу внаслідок хімічного або фізичного впливу.
Коефіцієнт теплопровідності
Показує кількість тепла, що проходить через 1 кв.м. конструкції за різниці температур в один градус за шкалою Кельвіна. Чим менше значення k, тим менше теплопередача через конструкцію.
К-скло
(Скло з твердим селективним покриттям, енергозберігаюче скло, низькоемісійне скло). Скло з нанесеним на його поверхню оксидів металів, унаслідок чого підвищується відбиття довгохвильових (теплових) променів і тим самим поліпшуються теплозберігаючі властивості стекол і склопакетів.
Кутовий перемикач
Елемент фурнітури, призначений для передачі руху механізму замикання через кут.
Л
Лиштва
Дерев’яна (пластикова) профільована рамка, що обрамляє дверний або віконний отвори.
М
Монтажний зазор
Зазор між віконним прорізом (стіною) і рамою віконного блоку, призначений для заповнення теплоізоляційними матеріалами, що передбачає подальше оздоблення.
Морозостійкий профіль
Профіль, призначений для застосування в районах із середньою місячною температурою повітря в січні нижче мінус 20 °С (контрольне навантаження під час випробувань на довговічність – мінус 55 °С).
Москітна сітка
(Протимоскітна сітка) – призначена для захисту від комах віконних прорізів. Москітна сітка складається з алюмінієвої рамки з натягнутою на неї сіткою зі склопластику (фібергласу) і кріпильних деталей.
Місток холоду
Елемент стінової конструкції або монтажного шва, що має високу теплопровідність. Призводить до утворення конденсату на внутрішній поверхні укосу або монтажного шва в холодну пору року.
Н
Ножиці
Елемент фурнітури, призначений для керування, замикання й утримання стулки у відкидному положенні у фрамужних і поворотно-відкидних вікнах.
Наплав
Виступ у вузлі притвору, утворений виступаючою частиною стулки, що перекриває раму.
Нижній притвор
Вузол з’єднання нижніх горизонтальних брусків стулки і коробки.
Натискний гарнітур
Комплект накладок із ручками. Призначений для використання у вхідних дверях спільно з різними типами замків.
О
Облицювальний профіль
Профіль для оздоблення віконних укосів (куточки, лиштви, нащільники тощо).
Основна камера
Камера, призначена для встановлення підсилювального вкладиша.
Основний притвор
Вузол з’єднання вертикальних і верхнього горизонтального бруска стулки і коробки.
Отвір
Отвір для вікон, дверей тощо в стінах або перегородках.
П
Повітропроникність
Властивість конструкції віконного блоку пропускати повітря в закритому стані за наявності різниці тиску повітря на його зовнішніх і внутрішніх поверхнях.
Притвор
Місце з’єднання стулки з рамою коробки (основний притвор), з імпостом (імпостний притвор) або зі стулкою (безімпостний, або штульповий притвор).
Профіль
Мірний відрізок виробу, виробленого способом екструзії, із заданими формою і розмірами перетину.
Профільна система
Набір (комплект) головних і добірних профілів, що утворюють закінчену конструктивну систему віконних (дверних) блоків, відображену в технічній документації на її виготовлення, монтаж і експлуатацію.
Пластичність
Здатність матеріалу без руйнування змінювати свої розміри і форму під впливом зовнішнього навантаження і зберігати ці зміни після припинення його дії.
Плита деревостружкова
Матеріал, одержуваний гарячим пресуванням стружкової маси, змішаної зі сполучною речовиною. Виготовляються одно- і багатошаровими. Властивості плит залежать від сполучного матеріалу, що використовується при виробництві.
Полотно віконних дверей
Складальна рамкова одиниця балконного блоку, що відкривається, яка включає світлопрозоре заповнення і, як правило, нижню глуху частину, виконану у вигляді щитової або фільончастої конструкції.
Підставний профіль (донний профіль, мауерлат)
Елемент вікна, що встановлюється під раму для кріплення відливу і підвіконня.
ПВХ (полівінілхлорид)
Це високоміцний пластик, вікна з якого мають цілу низку переваг:
Довговічні.
Забезпечують високу тепло- і звукоізоляцію.
Витримують температурні навантаження від – 50 до + 50 оС.
Мають підвищений захист від злому.
Не вимагають спеціального догляду і зручні в експлуатації.
Підсилювальний вкладиш
Профільний сталевий елемент, що встановлюється у внутрішню камеру головного профілю для сприйняття експлуатаційних навантажень.
Поворотна стулка
Це стулка, що відкривається тільки в одній площині (розпашна).
Поворотно-відкидна стулка
Це стулка, що відчиняється у двох площинах, як розпашна і як фрамуга.
Поліамід
Надміцний пластик із низькою теплопровідністю.
Профіль
Виріб із ПВХ, вироблений методом екструзії, із заданими формою і розмірами.
Профільна система
Набір (комплект) головних і добірних профілів, що утворюють закінчену конструктивну систему віконних (дверних) блоків, відображену в технічній документації на її виготовлення, монтаж і експлуатацію.
ПСУЛ
Попередньо стиснута ущільнювальна стрічка – застосовується для з’єднання паропроникного водовідштовхувального шару із зовнішнього боку монтажного шва.
Р
Рама
Нерухома пластикова частина вікна, на яку кріпляться стулки.
Рамний профіль
Профіль, що утворює коробку – складальну одиницю віконного або дверного блоку рамкової конструкції, яка нерухомо закріплюється в отворі.
Розширювальний профіль
Профілі, призначені для збільшення висоти віконної коробки.
Регульоване провітрювання
Забезпечення вентиляції приміщень з різною кратністю повітрообміну шляхом конструктивних рішень елементів виробів, що відкриваються (стулка з регульованим обмежувачем відкривання, клапан, кватирка).
Ригель
Горизонтальний елемент будівельної конструкції (балка, прогін). У рамах з’єднує стійки, у каркасах – опори, у дахах – крокви.
С
Самовентиляція
Система обмеженого повітрообміну через канали камер профілів або через вбудовані у віконні блоки кліматичні клапани з метою регулювання вологості повітря в приміщенні та запобігання випаданню конденсату на внутрішніх поверхнях вікон.
З’єднувальний профіль
Профіль, призначений для блокування віконних і дверних коробок одна з одною в конструкціях, що складаються з двох і більше виробів, а з’єднувачі можуть з’єднувати профілі коробок під різними кутами і підбираються з урахуванням вимог до міцності.
Стулка
Складальна одиниця віконного блоку рамкової конструкції зі світлопрозорим наповненням, з’єднана з коробкою, як правило, за допомогою шарнірного або ковзного зв’язку. Стулка, що не відкривається, закріплюється в коробці нерухомо.
Стулковий профіль
Профіль, що утворює стулку – складальну одиницю віконного блоку рамкової конструкції і з’єднану з коробкою, як правило, за допомогою шарнірного або ковзного зв’язку.
Склопакет
Особливим чином герметично скріплене скло. Залежно від того, скільки стекол використовується, розрізняють однокамерний (два скла і один проміжок між ними) і двокамерний (три скла і дві камери) склопакети.
Сендвіч
Теплоізоляційна панель, що складається з пористого заповнення і облицьована твердим пластиком.
Світлопрозора огороджувальна конструкція
Будівельна конструкція, призначена для забезпечення природного освітлення внутрішніх приміщень будівлі або споруди.
Опір теплопередачі (Ro)
Величина зворотна коефіцієнту теплопровідності. Згідно з Московськими міськими будівельними нормами опір теплопередачі має бути не меншим за 0,55 м2 оС/Вт.
Т
Терморозрив
Поліамідна вставка 12-32 мм (Поліамід – надміцний пластик із низькою теплопровідністю).
Триплекс
Це скло, що складається з декількох шарів скла, ламінованих разом спеціальною плівкою, що вирізняється високою міцністю, або спеціальною ламінуючою рідиною. При руйнуванні скла воно залишається на плівці.
У
Укіс
Плоский і широкий профіль, який використовується для акуратного оздоблення бічних поверхонь віконного отвору.
Ущільнювачі
Пружні прокладки трубчастого або складнішого перерізу, що простягаються по всьому периметру вікна, між рамою і стулками і захищають від холодного повітря, шуму і вологи.
Ф
Фальц
Частина поверхні профілю, утворена виступом однієї з його частин.
Фальцлюфт
Відстань між стулкою і коробкою, що встановлюється виходячи з умов нормального функціонування запірних віконних приладів.
Фальш-палітурка
див. декоративна накладка.
Фрамуга
Стулковий елемент, що має відкидне відкривання, обмежений горизонтальним імпостом і брусками коробки та призначений для провітрювання приміщення.
Фурнітура
Ручки, шпінгалети, запірні механізми та інші пристрої, що забезпечують відкривання стулок, їх фіксацію в будь-якому положенні або замикання.
Фурнітурний паз
Паз у профілі стулки, призначений для встановлення фурнітури.
Фрамуга (відкидна стулка)
Стулка, що повертається навколо нижньої горизонтальної осі.
Формостійкість
Властивість профілів зберігати форму під впливом експлуатаційних та інших навантажень.
Фільонка
Виділені тонкими профільованими рамками ділянки стіни; щиток із тонких дощок, фанери або пластику, що закриває просвіт у каркасі полотна дверей.
Флоат-скло
Листове скло, вироблене флоат-методом, що полягає в
горизонтальному випуску скла на розплаві металу.
Ш
Ширина профілю
Найбільший розмір поперечного перерізу профілю між лицьовими поверхнями.
Штапик
Пластикова рейка, що фіксує (утримує) склопакет у вікні.
Штульп
Накладний профіль, що жорстко закріплюється на стулку і забезпечує безімпостний притвор.
Шпон
Облицювальний матеріал у вигляді тонких аркушів деревини, який отримують струганням брусів цінних порід (струганий) або лущенням коротких пропарених колод із берези, вільхи, сосни на шпоностругальних верстатах (лущений). Лущений шпон використовується для виготовлення шаруватої деревини, фанери. Пиляний шпон виготовляють із деревини ялини, сибірського кедра, ялиці. Він є найбільш високоякісним і застосовується при виготовленні музичних інструментів.
Щ
Щілинне провітрювання (зимове або мікрощільове)
Обмежене провітрювання приміщень через фіксований зазор у притворі злегка прочиненого стулкового елемента. Щілинне провітрювання забезпечує проникнення повітря через верхню половину стулки і може бути прирівняне до провітрювання за допомогою кватирки.
Робіть життя простіше….
Консультація та замовлення: